TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0311-16-6CS3097-L030
FLHTC0311-16-6CS3097-L030
Part No.:
FLHTC0311-16-6CS3097-L030
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLHTC0311-16-6CS3097-L030.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLUE
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite HT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.068 (1.73mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C