TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0312-18-3-1KF
FLHTC0312-18-3-1KF
Part No.:
FLHTC0312-18-3-1KF
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLHTC0312-18-3-1KF.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V ORANGE
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite HT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
18 AWG
ConductorStrand:
19/30
ConductorMaterial:
Copper, Silver Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.060 (1.52mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C