TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0313-16-0
FLHTC0313-16-0
Part No.:
FLHTC0313-16-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLHTC0313-16-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLACK
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite HT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
16 AWG
ConductorStrand:
19/29
ConductorMaterial:
Copper, Nickel Coated
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.068 (1.73mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.006 (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C