TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTD0311-12-7
FLHTD0311-12-7
Part No.:
FLHTD0311-12-7
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLHTD0311-12-7.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V VIOLET
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite HT
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up
WireGauge:
12 AWG
ConductorStrand:
37/28
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket(Insulation)Diameter:
0.101 (2.57mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.007 (0.18mm)
Length:
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
200°C