Schaffner EMC Inc. FN405-10-02
FN405-10-02
Part No.:
FN405-10-02
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaFN405-10-02.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 10A TH
Packaging:
Tray
Series:
FN 405
ProductStatus:
Active
FilterType:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage-RatedDC:
Voltage-RatedAC:
250V
Voltage-RatedAC(PhasetoGround/Neutral):
Voltage-RatedAC(PhasetoPhase):
Current:
10 A
Frequency-Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
General Purpose
ApprovalAgency:
CSA, ENEC, UR
OperatingTemperature:
-25°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pins
Category:
Power Line Filter Modules
Datasheet:
ShinYuaFN405-10-02.pdf
1. How to order FN405-10-02 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FN405-10-02 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FN405-10-02?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FN405-10-02.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FN405-1-02 FN405-3-02 FN405-6-02 FN405-10-02 FN405-0.5-02
Part Number FN405-1-02 FN405-3-02 FN405-6-02 FN405-10-02 FN405-0.5-02
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series FN 405 FN 405 FN 405 FN 405 FN 405
ProductStatus Active Active Active Active Active
FilterType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Configuration Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage
Voltage-RatedDC - - - - -
Voltage-RatedAC 250V 250V 250V 250V 250V
Current 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
Frequency-Operating DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
ApprovalAgency CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR
OperatingTemperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C