Infineon Technologies FP25R12W2T7BPSA1
FP25R12W2T7BPSA1
Part No.:
FP25R12W2T7BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFP25R12W2T7BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER EASY AG-EASY2B-711
Packaging:
Tray
Series:
EasyPIM™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
25 A
Power-Max:
20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc:
Current-CollectorCutoff(Max):
5.6 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.77 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)