Infineon Technologies FP35R12KT4B15BPSA1
FP35R12KT4B15BPSA1
Part No.:
FP35R12KT4B15BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFP35R12KT4B15BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-211
Packaging:
Tray
Series:
EconoPIM™ 2
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
35 A
Power-Max:
210 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.15V @ 15V, 35A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
2 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)