Chip Quik Inc. FPC040P060-S
FPC040P060-S
Part No.:
FPC040P060-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
ShinYuaFPC040P060-S.pdf
Description:
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Packaging:
Bulk
Series:
Proto-Advantage FPC
ProductStatus:
Active
Type:
FPC/FFC
NumberofPositions:
60
Pitch:
0.016 (0.40mm)
OuterDimension:
1.300 L x 0.900 W (33.02mm x 22.86mm)
InnerDimension:
ThermalCenterPad:
1.173 L x 0.157 W (29.80mm x 4.00mm)