Chip Quik Inc. FPC050P060-S
FPC050P060-S
Part No.:
FPC050P060-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
ShinYuaFPC050P060-S.pdf
Description:
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Packaging:
Bulk
Series:
Proto-Advantage FPC
ProductStatus:
Active
Type:
FPC/FFC
NumberofPositions:
60
Pitch:
0.020 (0.50mm)
OuterDimension:
1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm)
InnerDimension:
ThermalCenterPad:
1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm)
Category:
Solder Stencils, Templates
Datasheet:
ShinYuaFPC050P060-S.pdf
1. How to order FPC050P060-S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FPC050P060-S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FPC050P060-S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FPC050P060-S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FPC030P045-S FPC050P040-S FPC050P030-S FPC050P060-S FPC030P071-S
Part Number FPC030P045-S FPC050P040-S FPC050P030-S FPC050P060-S FPC030P071-S
Manufacturer Chip Quik Inc. Chip Quik Inc. Chip Quik Inc. Chip Quik Inc. Chip Quik Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type FPC/FFC FPC/FFC FPC/FFC FPC/FFC FPC/FFC
NumberofPositions 60 60 60 60 60
Pitch 0.020 (0.50mm) 0.020 (0.50mm) 0.020 (0.50mm) 0.020 (0.50mm) 0.020 (0.50mm)
OuterDimension 1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm) 1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm) 1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm) 1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm) 1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm)
InnerDimension - - - - -
ThermalCenterPad 1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm) 1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm) 1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm) 1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm) 1.488 L x 0.157 W (37.80mm x 4.00mm)