Chip Quik Inc. FPC100P040-S
FPC100P040-S
Part No.:
FPC100P040-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
ShinYuaFPC100P040-S.pdf
Description:
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Packaging:
Bulk
Series:
Proto-Advantage FPC
ProductStatus:
Active
Type:
FPC/FFC
NumberofPositions:
40
Pitch:
0.039 (1.00mm)
OuterDimension:
1.950 L x 0.900 W (49.53mm x 22.86mm)
InnerDimension:
ThermalCenterPad:
1.955 L x 0.157 W (49.65mm x 4.00mm)