Infineon Technologies FS75R12KT4BPSA1
FS75R12KT4BPSA1
Part No.:
FS75R12KT4BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
FS75R12KT4BPSA1.pdf
Description:
GBT MODULE 1200V 75A
Packaging:
Tray
Series:
EconoPACK™ 2
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Power-Max:
20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.15V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)