FSP Technology Inc. FSP040-DWAN3
FSP040-DWAN3
Part No.:
FSP040-DWAN3
Datasheet:
ShinYuaFSP040-DWAN3.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 40W
Series:
FSP0XX-DF(W)AN3 (40W)
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output:
54V
Current-Output(Max):
740mA
Power(Watts):
40 W
NoLoadPowerConsumption:
75mW
Efficiency:
88.59%
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C
OutputConnector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size/Dimension:
4.33 L x 1.97 W x 1.26 H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
ApprovalAgency:
CCC, CE, cULus, FCC, GS, TUV
Datasheet:
ShinYuaFSP040-DWAN3.pdf
1. How to order FSP040-DWAN3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FSP040-DWAN3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSP040-DWAN3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSP040-DWAN3.
Image FSP040-DWAN3
Part Number FSP040-DWAN3
Manufacturer FSP Technology Inc.
Packaging Box
Series FSP0XX-DF(W)AN3 (40W)
InputType Cord (Sold Separately)
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output 54V
Current-Output(Max) 740mA
Power(Watts) 40 W
NoLoadPowerConsumption 75mW
Polarization Positive Center
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 88.59%
OperatingTemperature 0°C ~ 70°C
OutputConnector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Features -
Size/Dimension 4.33 L x 1.97 W x 1.26 H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)