SMC Diode Solutions FTB2F-15F
FTB2F-15F
Part No.:
FTB2F-15F
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ShinYuaFTB2F-15F.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1.5A ABF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io):
1.5 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.3 V @ 1.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 µA @ 200 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
VRRM(V):
4-SMD, Gull Wing
I(AV)(A):
IFSM(A):
VF@IF(V):
VF@IF(A):
IR(μA):
Trr(ns):
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Datasheet:
ShinYuaFTB2F-15F.pdf
1. How to order FTB2F-15F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FTB2F-15F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FTB2F-15F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FTB2F-15F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FTB2F-15F pin diagram, FTB2F-15F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KMB26S KMB210S ABS10 ABS6 MB10F
Part Number KMB26S KMB210S ABS10 ABS6 MB10F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-PeakReverse(Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current-AverageRectified(Io) 1.5 A 1.5 A 1.5 A 1.5 A 1.5 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.3 V @ 1.5 A 1.3 V @ 1.5 A 1.3 V @ 1.5 A 1.3 V @ 1.5 A 1.3 V @ 1.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr 5 µA @ 200 V 5 µA @ 200 V 5 µA @ 200 V 5 µA @ 200 V 5 µA @ 200 V