Vishay General Semiconductor - Diodes Division GDZ6V2B-G3-08
GDZ6V2B-G3-08
Part No.:
GDZ6V2B-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
ShinYuaGDZ6V2B-G3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
GDZ-G
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
200 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
60 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
6.2 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 3 V