TE Connectivity Passive Product H416K2DCA
H416K2DCA
Part No.:
H416K2DCA
Datasheet:
ShinYuaH416K2DCA.pdf
Description:
RES 16.2K OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Resistance:
16.2 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)