TE Connectivity Passive Product H42K05FDA
H42K05FDA
Part No.:
H42K05FDA
Datasheet:
ShinYuaH42K05FDA.pdf
Description:
RES 2.05K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance:
2.05 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)