TE Connectivity Passive Product H4P261RDCA
H4P261RDCA
Part No.:
H4P261RDCA
Datasheet:
ShinYuaH4P261RDCA.pdf
Description:
RES 261 OHM 0.5% 1W AXIAL
Resistance:
261 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
1W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)