TE Connectivity Passive Product H4P36KFCA
H4P36KFCA
Part No.:
H4P36KFCA
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaH4P36KFCA.pdf
Description:
RES 36K OHM 1% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Holco, Holsworthy
ProductStatus:
Active
Resistance:
36 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.146 Dia x 0.394 L (3.70mm x 10.00mm)