TE Connectivity Passive Product H840K2FDA
H840K2FDA
Part No.:
H840K2FDA
Datasheet:
ShinYuaH840K2FDA.pdf
Description:
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)