TE Connectivity Passive Product H842R2DCA
H842R2DCA
Part No.:
H842R2DCA
Datasheet:
ShinYuaH842R2DCA.pdf
Description:
RES 42.2 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Resistance:
42.2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)