Evans Capacitor Company HCB125470
HCB125470
Part No.:
HCB125470
Manufacturer:
Evans Capacitor Company
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ShinYuaHCB125470.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 20% 125V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Can
Packaging:
Tray
Series:
HyCap
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
125 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.3Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.281 Dia x 0.641 L (7.14mm x 16.28mm)