MEAN WELL USA Inc. HEP-600C-48
HEP-600C-48
Part No.:
HEP-600C-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
ShinYuaHEP-600C-48.pdf
Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 10.5A
Packaging:
Box
Series:
HEP-600C
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
BatteryChemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
BatteryCellSize:
48V
NumberofCells:
1
Voltage-Nominal:
57.6V
ChargeCurrent-Max:
10.5A
ChargeTime:
Voltage-Input:
90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC
Power-Max:
600W
Size/Dimension:
11.02 L x 5.67 W x 1.91 H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)
MountingType:
Chassis Mount
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Battery Chargers
Datasheet:
ShinYuaHEP-600C-48.pdf
1. How to order HEP-600C-48 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HEP-600C-48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HEP-600C-48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HEP-600C-48.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HEP-600C-24 HEP-600C-48 HEP-600C-12
Part Number HEP-600C-24 HEP-600C-48 HEP-600C-12
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc. MEAN WELL USA Inc.
Packaging Box Box Box
Series HEP-600C HEP-600C HEP-600C
ProductStatus Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed
BatteryChemistry Lead Acid, Lithium-Ion Lead Acid, Lithium-Ion Lead Acid, Lithium-Ion
BatteryCellSize 48V 48V 48V
NumberofCells 1 1 1
Voltage-Nominal 57.6V 57.6V 57.6V
ChargeCurrent-Max 10.5A 10.5A 10.5A
ChargeTime - - -
Voltage-Input 90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC 90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC 90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC
Power-Max 600W 600W 600W
Size/Dimension 11.02 L x 5.67 W x 1.91 H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm) 11.02 L x 5.67 W x 1.91 H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm) 11.02 L x 5.67 W x 1.91 H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)