3M HF625/16-100M
HF625/16-100M
Part No.:
HF625/16-100M
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
ShinYuaHF625/16-100M.pdf
Description:
CBL RIBN 16COND 0.039 GRY 328.1'
Packaging:
Spool
Series:
HF625
ProductStatus:
Active
CableType:
Flat Cable
NumberofConductors:
16
Pitch:
0.039 (1.00mm)
Length:
328.1' (100.00m)
WireGauge:
28 AWG
ConductorStrand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
JacketColor:
Gray
RibbonThickness:
0.035 (0.89mm)
RibbonWidth:
0.630 (16.00mm)
Jacket(Insulation)Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
300 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
UL Style 21682
Category:
Flat Ribbon Cables
Datasheet:
ShinYuaHF625/16-100M.pdf
1. How to order HF625/16-100M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HF625/16-100M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HF625/16-100M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HF625/16-100M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HF625/06-100M HF625/14-100M HF625/16-100M HF625/20-30M HF625/12-100M
Part Number HF625/06-100M HF625/14-100M HF625/16-100M HF625/20-30M HF625/12-100M
Manufacturer 3M 3M 3M 3M 3M
Packaging Spool Spool Spool Spool Spool
Series HF625 HF625 HF625 HF625 HF625
ProductStatus Active Active Active Active Active
CableType Flat Cable Flat Cable Flat Cable Flat Cable Flat Cable
NumberofConductors 16 16 16 16 16
Pitch 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm) 0.039 (1.00mm)
Length 328.1' (100.00m) 328.1' (100.00m) 328.1' (100.00m) 328.1' (100.00m) 328.1' (100.00m)
WireGauge 28 AWG 28 AWG 28 AWG 28 AWG 28 AWG
ConductorStrand 7 Strands / 36 AWG 7 Strands / 36 AWG 7 Strands / 36 AWG 7 Strands / 36 AWG 7 Strands / 36 AWG
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
JacketColor Gray Gray Gray Gray Gray
RibbonThickness 0.035 (0.89mm) 0.035 (0.89mm) 0.035 (0.89mm) 0.035 (0.89mm) 0.035 (0.89mm)
RibbonWidth 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm) 0.630 (16.00mm)
Voltage 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C