Stackpole Electronics Inc HGCB0603FTC180M
HGCB0603FTC180M
Part No.:
HGCB0603FTC180M
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaHGCB0603FTC180M.pdf
Description:
RES 180M OHM 1% 0.06W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
HGC
ProductStatus:
Active
Resistance:
180 MOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.06W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.79mm)
Height-Seated(Max):
0.020 (0.51mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaHGCB0603FTC180M.pdf
1. How to order HGCB0603FTC180M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HGCB0603FTC180M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HGCB0603FTC180M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HGCB0603FTC180M HGCB0603FTC47M0
Part Number HGCB0603FTC180M HGCB0603FTC47M0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc Stackpole Electronics Inc
Package/Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series HGC HGC
ProductStatus Active Active
Resistance 180 MOhms 180 MOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power(Watts) 0.06W 0.06W
Composition Thick Film Thick Film
Features Moisture Resistant Moisture Resistant
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Ratings - -
Size/Dimension 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.79mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.79mm)
Height-Seated(Max) 0.020 (0.51mm) 0.020 (0.51mm)