c3controls HGPRS-P2C12ZC
HGPRS-P2C12ZC
Part No.:
HGPRS-P2C12ZC
Manufacturer:
c3controls
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaHGPRS-P2C12ZC.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
Packaging:
Box
Series:
GR
ProductStatus:
Active
MountingType:
Socketable
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current):
12 A
SwitchingVoltage:
240VAC, 28VDC - Max
CoilCurrent:
51.1 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Plug In, 8 Pin (Octal)
SealRating:
Sealed - Hermetically
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
19.2 VDC
MustReleaseVoltage:
2.4 VDC
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
10 ms
OperatingTemperature:
-45°C ~ 55°C