Renesas Electronics America Inc HIP1011BCBZA
HIP1011BCBZA
Part No.:
HIP1011BCBZA
Manufacturer:
Renesas Electronics America Inc
Category:
PMIC - Hot Swap Controllers
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaHIP1011BCBZA.pdf
Description:
IC HOT PLUG CTRLR PCI 16SOIC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Hot Plug Controller
NumberofChannels:
4
InternalSwitch(s):
Both
Applications:
CompactPCI™
Features:
Latched Fault
ProgrammableFeatures:
Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Voltage-Supply:
10.8V ~ 13.2V
Current-Output(Max):
100mA, 500mA
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C
Current-Supply:
5 mA