Infineon Technologies IDW60C65D1
IDW60C65D1
Part No.:
IDW60C65D1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIDW60C65D1.pdf
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
650 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
60A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.7 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
66 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
40 µA @ 650 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C