Sensata-Cynergy3 IPSS-G0100-7S
IPSS-G0100-7S
Part No.:
IPSS-G0100-7S
Manufacturer:
Sensata-Cynergy3
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaIPSS-G0100-7S.pdf
Description:
PRSSR TRNS 0-100MBR 0-10V
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Box
Series:
IPSS
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Vented Gauge
OperatingPressure:
1.45PSI (10kPa)
OutputType:
Analog Voltage
Output:
0 V ~ 10 V
Accuracy:
±0.25%
Voltage-Supply:
14V ~ 32V
PortSize:
Male - 3/4 (19.05mm) BSP
PortStyle:
Threaded
Features:
Amplified Output, Temperature Compensated
TerminationStyle:
Connector, 4-Pin
MaximumPressure:
29.01PSI (200kPa)
OperatingTemperature:
-20°C ~ 80°C