Infineon Technologies IR2101SPBF
IR2101SPBF
Part No.:
IR2101SPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
PMIC - Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaIR2101SPBF.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DrivenConfiguration:
Half-Bridge
ChannelType:
Independent
NumberofDrivers:
2
GateType:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage-Supply:
10V ~ 20V
LogicVoltage-VILVIH:
0.8V, 3V
Current-PeakOutput(SourceSink):
210mA, 360mA
InputType:
Non-Inverting
HighSideVoltage-Max(Bootstrap):
600 V
Rise/FallTime(Typ):
100ns, 50ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)