Infineon Technologies IR2101STR
IR2101STR
Part No.:
IR2101STR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaIR2101STR.pdf
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-Supply:
10V ~ 20V
LogicVoltage-VILVIH:
0.8V, 3V
Current-PeakOutput(SourceSink):
210mA, 360mA
InputType:
Non-Inverting
HighSideVoltage-Max(Bootstrap):
600 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaIR2101STR.pdf
1. How to order IR2101STR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IR2101STR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IR2101STR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IR2101STR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as IR2101STR pin diagram, IR2101STR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IRS2005STRPBF IR2106STRPBF IR2101STRPBF IR2104STRPBF IR4427STRPBF
Part Number IRS2005STRPBF IR2106STRPBF IR2101STRPBF IR2104STRPBF IR4427STRPBF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DrivenConfiguration Half-Bridge Half-Bridge Half-Bridge Half-Bridge Half-Bridge
ChannelType Independent Independent Independent Independent Independent
NumberofDrivers 2 2 2 2 2
Voltage-Supply 10V ~ 20V 10V ~ 20V 10V ~ 20V 10V ~ 20V 10V ~ 20V
LogicVoltage-VILVIH 0.8V, 3V 0.8V, 3V 0.8V, 3V 0.8V, 3V 0.8V, 3V
Current-PeakOutput(SourceSink) 210mA, 360mA 210mA, 360mA 210mA, 360mA 210mA, 360mA 210mA, 360mA
InputType Non-Inverting Non-Inverting Non-Inverting Non-Inverting Non-Inverting
HighSideVoltage-Max(Bootstrap) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V