Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKL105/08A
IRKL105/08A
Part No.:
IRKL105/08A
Datasheet:
ShinYuaIRKL105/08A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 800V 105A ADDAPAK
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
105 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
235 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1785A, 1870A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)