Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKL41/12A
IRKL41/12A
Part No.:
IRKL41/12A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
ShinYuaIRKL41/12A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1200V 45A ADDAPAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
45 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
100 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
850A, 890A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)