Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKL71/16A
IRKL71/16A
Part No.:
IRKL71/16A
Datasheet:
ShinYuaIRKL71/16A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 75A ADDAPAK
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
75 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
165 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1665A, 1740A
Current-Hold(Ih)(Max):
250 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)