Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKL92/12A
IRKL92/12A
Part No.:
IRKL92/12A
Datasheet:
ShinYuaIRKL92/12A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1200V 90A ADDAPAK
Voltage-OffState:
1.2 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
95 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
210 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1785A, 1870A
Current-Hold(Ih)(Max):
250 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)