Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKT142/16
IRKT142/16
Part No.:
IRKT142/16
Datasheet:
ShinYuaIRKT142/16.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 140A INTAPAK
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
140 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
310 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
4500A, 4712A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)