Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKT27/16A
IRKT27/16A
Part No.:
IRKT27/16A
Datasheet:
ShinYuaIRKT27/16A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 1600V 25A ADDAPAK
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
1.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
27 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
60 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
400A, 420A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)