MEAN WELL USA Inc. IRM-02-12S
IRM-02-12S
Part No.:
IRM-02-12S
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
24-SMD Module, 14 Leads
Datasheet:
ShinYuaIRM-02-12S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2W
  • Related Categories
Package/Case:
24-SMD Module, 14 Leads
Packaging:
Tube
Series:
IRM-02 (2W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
167mA
Power(Watts):
2 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
OperatingTemperature:
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
74%
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm)
ApprovalAgency:
CB, CE, cURus, TUV
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaIRM-02-12S.pdf
1. How to order IRM-02-12S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IRM-02-12S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IRM-02-12S?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRM-02-12S.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as IRM-02-12S pin diagram, IRM-02-12S datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IRM-02-12 IRM-02-3.3 IRM-02-15 IRM-02-12S IRM-02-5S
Part Number IRM-02-12 IRM-02-3.3 IRM-02-15 IRM-02-12S IRM-02-5S
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series IRM-02 (2W) IRM-02 (2W) IRM-02 (2W) IRM-02 (2W) IRM-02 (2W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 167mA 167mA 167mA 167mA 167mA
Power(Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input
Efficiency 74% 74% 74% 74% 74%
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm) 1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm) 1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm) 1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm) 1.33 L x 0.87 W x 0.63 H (33.7mm x 22.2mm x 16.0mm)