Infineon Technologies IRS2004PBF
IRS2004PBF
Part No.:
IRS2004PBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
PMIC - Gate Drivers
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
ShinYuaIRS2004PBF.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8DIP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DrivenConfiguration:
Half-Bridge
ChannelType:
Synchronous
NumberofDrivers:
2
GateType:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage-Supply:
10V ~ 20V
LogicVoltage-VILVIH:
0.8V, 2.5V
Current-PeakOutput(SourceSink):
290mA, 600mA
InputType:
Non-Inverting
HighSideVoltage-Max(Bootstrap):
200 V
Rise/FallTime(Typ):
70ns, 35ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)