Infineon Technologies IRS2004STRPBF
IRS2004STRPBF
Part No.:
IRS2004STRPBF
Category:
PMIC - Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaIRS2004STRPBF.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
DrivenConfiguration:
Half-Bridge
ChannelType:
Synchronous
NumberofDrivers:
2
GateType:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage-Supply:
10V ~ 20V
LogicVoltage-VILVIH:
0.8V, 2.5V
Current-PeakOutput(SourceSink):
290mA, 600mA
InputType:
Non-Inverting
HighSideVoltage-Max(Bootstrap):
200 V
Rise/FallTime(Typ):
70ns, 35ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)