XP Power ITR0312S12
ITR0312S12
Part No.:
ITR0312S12
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
ShinYuaITR0312S12.pdf
Description:
DC-DC 3W 10% INPUT
  • Related Categories
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Series:
ITR03 (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
10.8V
Voltage-Input(Max):
13.2V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
250mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
90%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaITR0312S12.pdf
1. How to order ITR0312S12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ITR0312S12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ITR0312S12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ITR0312S12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ITR0312S12 pin diagram, ITR0312S12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ITR0305S12 ITR0312S12 ITR0324S12 ITR0312S09 ITR0305S09
Part Number ITR0305S12 ITR0312S12 ITR0324S12 ITR0312S09 ITR0305S09
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ITR03 (3W) ITR03 (3W) ITR03 (3W) ITR03 (3W) ITR03 (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V 10.8V
Voltage-Input(Max) 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V 13.2V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.42 H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm)