Microchip Technology JAN1N4617D-1
JAN1N4617D-1
Part No.:
JAN1N4617D-1
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
ShinYuaJAN1N4617D-1.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500/435
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±1%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
1.4 kOhms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
2.4 V
Supplier Device Package:
1 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.1 V @ 200 mA