Microchip Technology JANKCA1N5521B
JANKCA1N5521B
Part No.:
JANKCA1N5521B
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
JANKCA1N5521B.pdf
Description:
VOLTAGE REGULATOR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500/437
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
500 mW
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
18 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C (TJ)
Operating Temperature:
4.3 V
Supplier Device Package:
3 µA @ 1.5 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.1 V @ 200 mA