Microchip Technology JANTX1N4483
JANTX1N4483
Part No.:
JANTX1N4483
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
ShinYuaJANTX1N4483.pdf
Description:
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500/406
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
1.5 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
70 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
56 V
Supplier Device Package:
250 nA @ 44.8 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1 V @ 200 mA