Microchip Technology JANTXV1N5968US/TR
JANTXV1N5968US/TR
Part No.:
JANTXV1N5968US/TR
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
E, Axial
Datasheet:
JANTXV1N5968US/TR.pdf
Description:
VOLTAGE REGULATOR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500/356
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
5 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
1 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C
Operating Temperature:
5.6 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 4.28 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 1 A