Microchip Technology JANTXV1N5969CUS
JANTXV1N5969CUS
Part No.:
JANTXV1N5969CUS
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
SQ-MELF, E
Datasheet:
JANTXV1N5969CUS.pdf
Description:
RECTIFIER
Series:
Military, MIL-PRF-19500/356
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
5 W
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
1 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-65°C ~ 175°C (TJ)
Operating Temperature:
6.2 V
Supplier Device Package:
1 mA @ 4.74 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 1 A