XP Power JTK3024S15
JTK3024S15
Part No.:
JTK3024S15
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaJTK3024S15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 30W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
JTK30 (30W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
2A
Power(Watts):
30 W
Voltage-Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OVP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
91%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaJTK3024S15.pdf
1. How to order JTK3024S15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the JTK3024S15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JTK3024S15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JTK3024S15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as JTK3024S15 pin diagram, JTK3024S15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image JTK3048S12 JTK3048D12 JTK3024S15 JTK3048S3V3 JTK3024D15
Part Number JTK3048S12 JTK3048D12 JTK3024S15 JTK3048S3V3 JTK3024D15
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series JTK30 (30W) JTK30 (30W) JTK30 (30W) JTK30 (30W) JTK30 (30W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 2A 2A 2A 2A 2A
Power(Watts) 30 W 30 W 30 W 30 W 30 W
Voltage-Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 91% 91% 91% 91% 91%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.43 H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)