Stackpole Electronics Inc KAL25FBR100
KAL25FBR100
Part No.:
KAL25FBR100
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYuaKAL25FBR100.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 25W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Series:
KAL
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
25W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Moisture Resistant
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
1.062 L x 1.080 W (26.97mm x 27.43mm)
Height-Seated(Max):
0.577 (14.66mm)