GeneSiC Semiconductor KBJ25005G
KBJ25005G
Part No.:
KBJ25005G
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, KBJ
Datasheet:
ShinYuaKBJ25005G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A KBJ
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
50 V
Current-AverageRectified(Io):
25 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.05 V @ 12.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 50 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
VRRM(V):
4-SIP, KBJ
I(AV)(A):
IFSM(A):
VF@IF(V):
VF@IF(A):
IR(μA):
Trr(ns):
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Datasheet:
ShinYuaKBJ25005G.pdf
1. How to order KBJ25005G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the KBJ25005G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KBJ25005G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KBJ25005G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as KBJ25005G pin diagram, KBJ25005G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KBU8J GBPC2508W GBU8D GBU8J GBU8B
Part Number KBU8J GBPC2508W GBU8D GBU8J GBU8B
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
DiodeType Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage-PeakReverse(Max) 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
Current-AverageRectified(Io) 25 A 25 A 25 A 25 A 25 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 1.05 V @ 12.5 A 1.05 V @ 12.5 A 1.05 V @ 12.5 A 1.05 V @ 12.5 A 1.05 V @ 12.5 A
Current-ReverseLeakage@Vr 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V 10 µA @ 50 V