NXP USA Inc. KMPC875VR133
KMPC875VR133
Part No.:
KMPC875VR133
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Embedded - Microprocessors
Package:
256-BBGA
Datasheet:
ShinYuaKMPC875VR133.pdf
Description:
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
  • Related Categories
Package/Case:
256-BBGA
Packaging:
Tray
Series:
MPC8xx
ProductStatus:
Obsolete
CoreProcessor:
MPC8xx
NumberofCores/BusWidth:
1 Core, 32-Bit
Speed:
133MHz
Co-Processors/DSP:
Communications; CPM, Security; SEC
RAMControllers:
DRAM
GraphicsAcceleration:
No
Display&InterfaceControllers:
Ethernet:
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
SATA:
USB:
USB 2.0 (1)
Voltage-I/O:
3.3V
OperatingTemperature:
0°C ~ 95°C (TA)