Yageo KNP500JT-91-8R2
KNP500JT-91-8R2
Part No.:
KNP500JT-91-8R2
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaKNP500JT-91-8R2.pdf
Description:
RES 8.2 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
KNP
ProductStatus:
Active
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.335 Dia x 0.965 L (8.50mm x 24.50mm)